niedziela, 30 stycznia 2011

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy"- Sergiusz Piasecki

Wszyscy znamy gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy- ważnego drogowskazu dla dawnych żeglarzy, podróżników, a także ... przemytników. Zapraszam w podróż do międzywojennej Polski i odwiedziny w świecie przemytników - ryzykujących zycie na granicy polsko- sowieckiej.
Granica to nie tylko kraina Wielkiej Niedźwiedzicy. Czsto jedynym towarzyszem życia przemytnika bywa kot, a życie może uratowac pies. Poznajmy najpierw człowieka, który wprowadzi nas w ten świat...


Powiedzieć, że Sergiusz Piasecki miał ciekawy życiorys, to w zasadzie, jakby nic nie powiedzieć. Współpracownik wywiadu (wczesne lata 1920-te), przemytnik (na granicy polsko- sowieckiej), kokainista, pod wpływem nałogu zajął się też działalnością rozbójniczą. Ta zaprowadziła go do więzienia (początkową karę śmierci zamieniono mu na 15 lat), które z kolei stało się dla niego początkiem kariery... literackiej. Jego zapiskami z czasów przemytniczych zachwycił się bowiem sam Melchior Wańkowicz, i to dzięki jego staraniom Piasecki mógł wydać swoją pierwsza książkę a następnie kilka lat przed upłynięciem wyroku opuścić gościnne podwoje więzienia na Świętym Krzyżu. Więcej TU. Zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz